Konferencja z okazji X-lecia PTMyk- komunikat pierwszy

Serdecznie zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji naukowej z okazji X-lecia Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, która będzie organizowana przez trzy towarzystwa naukowe: Polskie Towarzystwo Mykologiczne, Polskie Towarzystwo Botaniczne oraz Polskie Towarzystwo Fitopatologiczne.Konferencja odbędzie się w dniach 24-29 września 2022 roku stacjonarnie w Poznaniu na terenie kampusu Morasko Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas spotkania, poza samymi prezentacjami konferencyjnymi zaplanowane są także sesje warsztatowe. Mamy nadzieję, że wspólne spotkanie będzie nie tylko okazją do podsumowań i spotkań w gronie mykologów (zarówno naukowców jak i amatorów) po długiej przerwie, ale także pozwoli na zaprezentowanie najnowszych odkryć, nawiązanie nowych współprac oraz wyznaczenie nowych kierunków w odkrywaniu otaczającego nas świata. 

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Konferencja z okazji X-lecia PTMyk- komunikat pierwszy została wyłączona

Numer czasopisma Acta Mycologica poświęcony działalności prof. Andrzeja Grzywacza

Informujemy, że jest już dostępny najnowszy numer czasopisma naukowego Acta Mycologica. Tegoroczny jest poświęcony działalności profesora Andrzeja Grzywacza – wybitnego mykologa z SGGW oraz Honorowego Członka Polskiego Towarzystwa Leśnego. Zachęcamy do zapoznania się z życiorysem pana profesora, a także zawartością numeru.https://pbsociety.org.pl/jour…/index.php/am/issue/view/698

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Numer czasopisma Acta Mycologica poświęcony działalności prof. Andrzeja Grzywacza została wyłączona

Życzenia świąteczne

W imieniu Zarządu Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, pragniemy złożyć Państwu oraz Państwa najbliższym najserdeczniejsze życzenia, zdrowych, pełnych rodzinnej atmosfery chwil oraz odpoczynku od codziennego pośpiechu.
W Nowym Roku 2022 życzymy dużo życzliwości na każdy dzień oraz cierpliwości i wytrwałości w realizacji planów osobistych i zawodowych.

Wesołych Świąt!

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Życzenia świąteczne została wyłączona

Zmarł Alexander Kovalenko

Przekazujemy smutną wiadomość o śmierci cenionego rosyjskiego mykologa, profesora Alexandra Kovalenki. Profesor Kovalenko był specjalistą w zakresie taksonomii i ekologii Macromycetes (Instytut Botaniki im. Komarowa, Rosyjska Akademia Nauk).

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Zmarł Alexander Kovalenko została wyłączona

LIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Botanicznego- zachęcamy do udziału

„Z przyjemnością przekazujemy zaproszenie i informację o LIX Zjeździe Polskiego Towarzystwa Botanicznego, który odbędzie się od 26 czerwca do 3 lipca 2022 r., w Warszawie pod hasłem „Amor plantarum nos unit – Łączy nas umiłowanie roślin”. Nadzwyczajny charakter tego naukowego wydarzenia związany jest z jubileuszem 100–lecia PTB oraz kulminacją obchodów Roku Botaniki, przypadających w roku 2022.


Uroczystości jubileuszowe, wykłady plenarne zaproszonych gości z kraju i zagranicy, sesje referatowe i posterowe w 14 obszarach tematycznych oraz sesje terenowe złożą się na program Zjazdu, który w naszym zamyśle ma ukazać unikalność i innowacyjność roślin, cywilizacyjne znaczenie botaniki  a także rolę Towarzystwa i polskich botaników w jej rozwoju.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Jubileuszu i LIX Zjazdu PTB https://pbsociety.org.pl/default/konferencje/59-zjazd-polskiego-towarzystwa-botanicznego/ oraz śledzenia komunikatów o uruchomieniu rejestracji, planowanej na 17 stycznia 2022 r.

Liczymy na Państwa uczestnictwo w tym niepowtarzalnym w historii polskiej botaniki wydarzeniu!

Z botanicznym pozdrowieniem w imieniu organizatorów,

Katarzyna Marciszewska
przewodnicząca

Ewa Muszyńska
sekretarz”

Więcej szczegółów

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania LIX Zjazd Polskiego Towarzystwa Botanicznego- zachęcamy do udziału została wyłączona

Webinarium Sekcji Mykologii Medycznej PTMyk

Serdecznie zapraszamy na kolejne z cyklu webinariów organizowanych przez Sekcję Mykologia Medyczna Polskiego Towarzystwa Mykologicznego.
Webinarium odbędzie się 16 grudnia 2021 o godzinie 18.00 na platformie MS Teams.
Wykłąd pt.”Na ramionach olbrzymów” czyli o tym jak psychodeliki wpływają na kulturę – wygłosi dr hab. Marta Wrzosek z Zakładu Filogenetyki Molekularnej i Ewolucji, Wydziału Biologii, Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych, Uniwersytet Warszawski.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Webinarium Sekcji Mykologii Medycznej PTMyk została wyłączona

Projekt MYKOTEKA uzyskał współfinansowanie ze środków MEiN

Z przyjemnością informujemy, że Polskie Towarzystwo Mykologiczne wspólnie z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego uzyskało dofinansowanie wysokości 100 tysięcy zł w ramach programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację projektu MYKOTEKA.

Celem projektu jest stworzenie MYKOTEKI – pierwszej w Polsce placówki oferującej przekrojową wiedzę o grzybach dla każdego zainteresowanego. Polskie Towarzystwo Mykologiczne w porozumieniu z Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego zamierza stworzyć miejsce, które będzie w sposób otwarty na każdego prezentować rzetelną wiedzę o grzybach, ich biologii, wykorzystaniu przez człowieka, ekologii oraz zagrożeniach. Cele projektu będą realizowane w przestrzeniach edukacyjnych Ogrodu Botanicznego UW oraz w ramach zajęć terenowych. Liczymy na to, że MYKOTEKA na trwale wpisze się w edukacyjną mapę Warszawy.

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Projekt MYKOTEKA uzyskał współfinansowanie ze środków MEiN została wyłączona

Reakcja Polskiego Towarzystwa Mykologicznego na błąd w podręczniku

W reakcji na zgłoszenia członków Sekcji „Różnorodność i Ochrona Grzybów” o błędnych informacjach podanych w podręczniku do klasy II szkoły podstawowej „Wielka Przyroda”, rzecznik Polskiego Towarzystwa Mykologicznego, dr hab. Marta Wrzosek wystosowała zgłoszenie o nieprawidłowościach do Wydawnictwa Nowa Era. Na stronie 62 w/w książki widnieje fotografia grzyba podpisanego jako muchomor sromotnikowy, prezentująca prawdopodobnie którąś z czubajeczek (Lepiota) lub pieczareczkę (Leucoagaricus). Zwróciliśmy się z prośbą o zmianę zdjęcia na właściwe, ponieważ znajomość wyglądu muchomora sromotnikowego jest niezwykle istotna ze względu na coroczne występowanie przypadków śmiertelnych zatruć tym grzybem. Bardzo ważne jest aby wiedza przedstawiona w podręczniku dla najmłodszych była rzetelna. Po odpowiedzi od wydawnictwa będziemy informować Państwa o dalszych postępowaniach w tej sprawie.

Poniżej zdjęcia muchomora zielonawego (Amanita phalloides) (autor: Julia Pawłowska).

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Reakcja Polskiego Towarzystwa Mykologicznego na błąd w podręczniku została wyłączona

Wykład pt. „Ochrona grzybów w Polsce. Monografia: Grzyby chronione Polski. Rozmieszczanie, zagrożenia, rekomendacje ochronne.”

Szanowni Państwo,
w środę, 24 listopada 2021 o godzinie 18, odbędzie się spotkanie on-line Sekcji Mykologicznej PTB Oddział Poznań, na którym zostanie przedstawiona prezentacja dr Anny Kujawy z Polskiego Towarzystwa Mykologicznego pt. „Ochrona grzybów w Polsce. Monografia: Grzyby chronione Polski. Rozmieszczanie, zagrożenia, rekomendacje ochronne.”
Link do wydarzenia:
https://teams.microsoft.com/l/meetup-join/19%3aa029f4ab580a47f6ade5337cd1a0e99a%40thread.tacv2/1637279808566?context=%7b%22Tid%22%3a%2273689ee1-b42f-4e25-a5f6-66d1f29bc092%22%2c%22Oid%22%3a%22277fd15f-814a-4e06-852a-7a349c6f870b%22%7d
Serdecznie zapraszamy 
Zarząd Sekcji Mykologicznej
PTB Oddział Poznań

Zaszufladkowano do kategorii Bez kategorii | Możliwość komentowania Wykład pt. „Ochrona grzybów w Polsce. Monografia: Grzyby chronione Polski. Rozmieszczanie, zagrożenia, rekomendacje ochronne.” została wyłączona

zmarł Grzegorz Dubiel

Z żalem zawiadamiamy, że 12 lutego 2021 w Bystrej zmarł Grzegorz Dubiel, lekarz i prawdziwy przyrodnik, pasjonat mykologii i entomologii. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Mykologicznego. Dzięki swojemu zaangażowaniu i profesjonalizmowi, swoją pasją zarażał kolejne osoby. Pochowany został 17 lutego 2021 w Katowicach na cmentarzu Dąbrówka Mała (ul. Techników).

Zachęcamy do zapoznania się ze wspomnieniem o Grzegorzu: https://zenodo.org/record/4650071#.YZpqYtDMJPZ

Zaszufladkowano do kategorii Aktualności | Możliwość komentowania zmarł Grzegorz Dubiel została wyłączona