relacja z 57. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Botanicznego

LublinW dniach 27 czerwca – 3 lipca 2016 roku odbył się 57. Zjazd Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Hasłem przewodnim zjazdu było „Botanika – tradycja i nowoczesność”. Tegorocznym gospodarzem spotkania był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zgłoszone wystąpienia podzielone były na 15 sekcji tematycznych, wśród których nie mogło zabraknąć Sekcji Mikologicznej. W trakcie 4 sesji referatowych i 2 sesji plakatowych zaprezentowano łącznie 26 wystąpień, których autorami byli naukowcy z 13 jednostek zajmujących się mykologią w Polsce. Wśród młodych naukowców mykologów pierwsze miejsca w konkursie na najlepsze prezentacje zdobyły Paulina Janik za referat „Morfologiczna  i  genetyczna  zmienność  śluzowców przyśnieżnych – kompleksowa  analiza  gatunku Didymium  nivicolum Meyl. w całym zasięgu występowania”, oraz  Urszula Świderska – Burek za prezentacje posterową „Grzyby z rodzajów Stenella i Zasmidium występujące w Polsce”

Obrady Sekcji Mikologicznej zakończyły się zebraniem jej członków, podczas których podziękowano dotychczasowej przewodniczącej sekcji, prof. dr hab. Marii Rudawskiej za kierowanie Sekcja Mikologiczną przez ostatnie dwie kadencje. Nową przewodniczącą została dr hab. Małgorzata Stasińska z Uniwersytetu Szczecińskiego.

W ramach sesji terenowych uczestnicy mogli zobaczyć najpiękniejsze regiony Lubelszczyzny – Polesie, Płaskowyż Nałęczowski, dolinę Bugu, a także  Roztocze, łącznie z jego południową częścią położoną na Ukrainie.

Kolejny Zjazd Polskiego Towarzystwa Botanicznego odbędzie się w Krakowie, w 2019 roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.