Relacja z 6-tej Konferencji TAUESG (Tuber aestivum/uncinatum European Scientists Group)

W dniach 26 – 28 sierpnia 2015 r. odbyła się szósta już Konferencja TAUESG poświęcona ekologii, uprawie i ochronie trufli letniej (Tuber aestivum/uncinatum). Konferencja miała miejsce w Uniwersytecie Anglii Wschodniej w Norwich (Wielka Brytania). W spotkaniu wzięli udział naukowcy z 10 krajów (Austrii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Nowej Zelandii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Włoch i Wielkiej Brytanii) (fot.1) promujących uprawę tego cennego gatunku grzyba. Polska była reprezentowana przez prof. dr hab. Marię Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr hab. Dorotę Hilszczańską i mgr inż. Aleksandrę Rosa-Gruszecką z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym.

fot1Fot. 1. Uczestnicy 6. Konferencji TAUESG (Tuber aestivum/uncinatum European Scientists Group)

Podczas warsztatów terenowych poprzedzających konferencję uczestnicy mieli okazję odwiedzić zarówno naturalne stanowiska występowania trufli, jak również ogrody truflowe założone w Anglii (fot. 2). Głównym celem konferencji było przekazanie informacji o nowych odkryciach związanych z genetyką i biologią trufli, a także o odniesionych sukcesach w uprawie tego grzyba. Spotkanie było również okazją do prezentacji najnowszych wyników badań prowadzonych w różnych krajach. Gérard Chevalier (Francja) podkreślał konieczność ekologicznego podejścia do uprawy trufli i wprowadził pojęcie „permakultury truflowej”. Naukowcy z Hiszpanii zaprezentowali pierwsze wyniki prób inokulacji amerykańskiego dębu czerwonego (Quercus rubra) przy użyciu dwóch europejskich gatunków trufli (T. aestivum i T. macrosporum). Ponadto, zespół naukowców z Francji i Maroka przedstawił dowody na naturalne występowanie trufli letniej w Afryce Północnej.

Naukowcy z Instytutu Badawczego Leśnictwa zaprezentowali swoje najnowsze osiągnięcia w formie wystąpienia „Potential of Tuber aestivum/uncinatum cultivation in Poland” (D. Hilszczańska, A. Rosa-Gruszecka, H. Szmidla i J. Horak) oraz posteru „Insects associated with truffles in Poland” (A. Rosa-Gruszecka, D. Hilszczańska, R. Plewa i H. Szmidla). Na konferencji przedstawiono również poster autorstwa M. Ławrynowicz i M. Połatyńskiej pt. „Conserwation of hypogeous fungi biodiversity in relations to small mammal mycophagy”.

Kolejna Konferencja TAUESG odbędzie się w 2017 r. na szwedzkiej wyspie Gotlandia, gdzie od 1997 r. uprawiana jest trufla letnia.

fot2Fot. 2. Polowanie na trufle w ogrodzie truflowym w Watton (na pierwszym planie właścicielka ogrodu Marie-Anne French z psem i Dorota Hilszczańska)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.