Relacja z 7. Konferencji TAUESG (Tuber aestivum/uncinatum European Scientists Group)

W dniach 14 – 16 listopada 2018 r. odbyła się siódma już Konferencja TAUESG poświęcona ekologii, uprawie i ochronie trufli letniej (Tuber aestivum/uncinatum). Konferencja miała miejsce w filii Uniwersytetu w Uppsali, w Visby na szwedzkiej wyspie Gotlandia. W spotkaniu wzięli udział naukowcy z 15 krajów (Austrii, Estonii, Finlandii, Francji, Holandii, Łotwy, Niemiec, Polski, Serbii, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii) (fot.1). Polska była reprezentowana przez prof. dr hab. Marię Ławrynowicz z Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr hab. Dorotę Hilszczańską i dr inż. Aleksandrę Rosa-Gruszecką z Instytutu Badawczego Leśnictwa w Sękocinie Starym.

Fot. 1. Uczestnicy 7. Konferencji TAUESG (Tuber aestivum/uncinatum European Scientists Group) (fot. Flora Todesco)

Podczas sesji terenowej uczestnicy mieli okazję odwiedzić zarówno naturalne stanowiska występowania trufli, jak również ogrody truflowe założone na Gotlandii (fot. 2). Głównym celem konferencji było przekazanie informacji o nowych odkryciach związanych z genetyką i biologią trufli, a także o odniesionych sukcesach w uprawie tego grzyba. Spotkanie było również okazją do prezentacji najnowszych wyników badań prowadzonych w różnych krajach.

Dr Zaklina Marjanivic (Serbia) podkreślała potencjał krajów bałkańskich do uprawy trufli i przybliżyła uczestnikom wyjątkowe warunki pedoekologiczne sprzyjające rozwojowi grzybów podziemnych w regionie panońskim. Naukowcy z Niemiec i Stanów Zjednoczonych zaprezentowali wyniki badań dotyczących dynamiki zespołu bakterii zasiedlających trufle i ich wpływu na rozwój i aromat owocników trufli. Ponadto, zespół naukowców z Francji, Szwajcarii i Niemiec przedstawił najnowsze odkrycia odnośnie do cyklu rozwojowego owocników trufli.

Dr hab. Dorota Hilszczańska z Instytutu Badawczego  przedstawiła współautorski (wraz dr A. Rosa-Gruszecką) referat na temat stanu upraw trufli letniej i badań promujących wiedzę o tym gatunku w naszym kraju pt. „Truffles in environment and culture: state of knowledge among foresters”. Profesor dr hab. M. Ławrynowicz przedstawiła referat autorstwa M. Ławrynowicz i D. Ślusarczyk pt. „Truffles in Poland”.

Kolejna Konferencja TAUESG odbędzie się w 2020 r. w Serbii.

Fot. 2. Polowanie na trufle w ogrodzie truflowym na Gotlandii (fot. Dorota Hilszczańska)

W dniach 15-17 listopada 2018 r. miał miejsce Gotlandzki Festiwal Trufli (Gotlands Tryffelfestival). W trakcie festiwalu dla miłośników trufli dostępne były liczne atrakcje: wykłady popularnonaukowe i degustacje produktów z truflami. W ostatnim dniu festiwalu odbyła się uroczysta kolacja ze specjalnym truflowym menu, a jej uczestnicy otrzymali  pamiątkowe medale (fot. 3).

Fot. 3. Uczestnicy kolacji festiwalowej z pamiątkowymi medalami (fot. Virginie Molinier)

Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.